EFT je úžasné mimo jiné také v tom, že se dá použít na cokoli a na kohokoli. Pomáhá tedy velmi často i dětem. Spousta malých dětí se rychle naučí, jak a kam mají ťukat a zvládnou to samy.
Můj pětiletý synovec, když jsem mu nedávno oďtukávala bolavé ouško, asi po dvou kolech EFT řekl: „Počkej, teto, tak já si tam budu ťukat sám!“ Úplně mě tím dojal. Dnes už ví, kde se nachází který bod a ťukání je pro něj ohromná zábava.
Nejdřív přijde na terapii maminka
Pokud má nějaký problém malé dítě, pracujeme v rámci terapie obvykle nejdřív s jeho maminkou. Rodiče, ač si toho nemusí být vědomi, velmi často se na problému svého dítěte podílejí nebo mohou být dokonce i jeho příčinou. Také se ale při terapii s rodičem snažíme odbourat veškeré negativní emoce a prožitky, které maminka či tatínek vnímají směrem k problému dítěte. Maminka např. může být zoufalá z toho, že její dítko trápí atopický ekzém, má strach, že z něj nikdy nevyléčí a podobně. Všechny tyhle strachy, úzkosti, … pak projektuje do svého dítěte. Proto je důležité, aby i rodič měl dané téma zpracované, byť se prvotně týká dítěte.
Velmi často se pak děje, že po odťukání všech aspektů s rodičem problém dítěte úplně vymizí a nakonec ani není nutné, abychom vedli samostatnou terapii s malým klientem.
EFT a malé děti
Základem pro úspěšnou terapii je to, aby se terapeutovi podařilo s dítětem navázat kontakt. Samozřejmě je tedy lepší, když dítě předem ví, kam jde a co se přibližně bude dít a není na terapii dovlečeno proti své vůli. Pokud má vaše dítě nějaký problém a dá se s ním už v pohodě domluvit, raději se ho zeptejte, zda má zájem EFT vyzkoušet a jestli s tím souhlasí. Do ničeho ho nenuťte.
Malým dětem vysvětlujeme, že EFT je zázračné ťukání a že když budeme ťukat na tajné body na těle, daný problém jako kouzlem zmizí. Možná byste ani nevěřili, jak fascinující EFT pro některé děti je, když je vtáhneme „do hry“ a mohou se podílet na kouzelném léčení. 🙂
Pracovat můžeme i s úplným miminkem. Matka a dítě jsou jako spojené nádoby, a tak zpočátku vedeme terapii s maminkou. Ta se do miminka může vcítit a říkat, jak se její děťátko asi cítí, když jej trápí ten a ten problém. Pozitivní výsledky se pak mohou dostavit opravdu velmi rychle.
Přestože některým dospělým se mohou dětské problémy zdát malicherné, nikdy není dobré brát je na lehkou váhu. Děti, stejně jako my dospělí, se trápí a to, co jim způsobuje starost, se pak negativně podepisuje na jejich fyzickém nebo psychickém zdraví.
Přichází-li na terapii malé dítě, obvykle se ho ptám, zda chce mít u sebe maminku nebo jestli to zvládneme bez ní. Nechávám ho vybrat. Samozřejmě ale u větších dětí nebývají rodiče při terapii přítomni, a to především proto, že se před nimi dítě tolik neotevře, nechce o některých věcech před nimi mluvit. Může mít také pocit, že kdyby se maminka o problému dozvěděla, bylo by pro ni přítěží, cítilo by se jako že maminku zklamalo, protože problém nedokáže samo vyřešit a podobně.
Menší děti často trápí noční počurávání, špatné sny, strašidla nebo třeba „černí nebezpeční chlapi“, kterých se děti bojí. Stačí, aby si děti ve školce nebo škole něco vymyslely nebo zahlédly nějaký film a může to v nich zanechat strach či trauma kdykoli vidí podobnou postavu. EFT jim od podobných děsů může úžasně pomoci.
EFT a větší děti (10 let a více)
Větší děti, které už běžně fungují v mezilidských vztazích, mohou s pomocí EFT řešit např. hádky s kamarádkou, problémy ve škole, školní fobii, šikanu a mnoho jiných témat.
Co se týká školních problémů, stává se, že dítě je ve škole bezproblémové a potíže se u něj objevují pouze v jednom předmětu. V takovém případě pak řešíme možné souvislosti – možná ho předmět nebaví, nevyhovuje mu styl výkladu nebo má třeba problém s učitelkou, … Na všechny tyto okolnosti se při terapii musíme zaměřit a zpracovat je. Mnohdy už v průběhu terapie na dítěti vidíme znatelnou úlevu.
Ve školním prostředí se občas stane, že dítě dostane nějakou nálepku – gauner, flink, … Paní učitelka nebo i spolužáci si dítě nějak zaškatulkují a s ním už se pak jeho pověst veze. Chvilku se možná bude snažit změnit to, jak na něj ostatní nahlíží, ale když to nepomůže, velmi často pak dítě zaujme opačnou taktiku a řekne si: Dobře, tak když jsem grázl, tak vám aspoň ukážu, že v tom budu TEN NEJLEPŠÍ. A začne se chovat tak, jak od něj okolí očekává. V psychologii tento fenomén označujeme jako Pygmalion efekt.
Pro dítě je ale velmi stresující a náročné nést si s sebou tuto nálepku. A často až teprve v terapii se odkryjí všechny jeho smutky a negativní pocity, které si v sobě kvůli tomu střádalo.
S dětmi se v rámci EFT mnohdy pracuje lépe než dospělými, a to proto, že děti ještě nejsou tolik zatížené racionálním uvažováním a snáze si představují konkrétní situace. I u dětí má EFT výborné výsledky, a tak pokud vaše dítě něco trápí a cítíte, že by EFT mohlo být tou správnou cestou právě pro něj, zkuste mu tuto alternativu ukázat a nabídnout…