Jak probíhá EFT terapie

Ti, kteří EFT zatím blíže neznají, se mě občas ptají, jak vlastně probíhá taková terapie. Píšu nyní tento článek, abyste si udělali představu o tom, co můžete očekávat, když ke mně na konzultaci přijdete.

V úvodu se vždy klienta ptám právě na to, jestli si o EFT již něco četl nebo chce maličko nastínit, na jakém principu tato metoda funguje.

Krátký úvod

EFT v českém překladu znamená Techniky Emoční Svobody a pracuje s energetickým systémem člověka. Při terapii poklepáváme na tzv. meridiány, což jsou dráhy v lidském těle, kterými proudí životní energie. Ve chvíli, kdy máme nějaký problém, ať už fyzickou bolest, psychické trauma, chronické nemoci, trápí nás problémy ve vztahu či cokoli jiného, je to proto, že máme meridiány zablokované. Poklepáváním na ně ve spojení s konkrétními otázkami a technikami pak dochází k tomu, že se zablokovaná energie může znovu rozpohybovat a proudit správným směrem. V důsledku toho pak dochází ke zmírnění a úplnému odstranění původních potíží. Dalo by se říci, že EFT je psychologická akupresura.

Dále pak klientovi vysvětluji, že některé problémy je možné tzv. odťukat během prvního setkání, ale vždy záleží na konkrétním tématu a také na tom, jak se nám s klientem daří spolupracovat. Je jistě možné během hodiny pomoci klientovi i od vleklých mnohaletých potíží (mám i takové zkušenosti), ovšem někdy je třeba terapii ještě několikrát zopakovat. Na druhou stranu však EFT pracuje velmi rychle, protože se zaměřuje na konkrétní příčiny a kořeny problémů a není tedy nutné téma sáhodlouze rozebírat a popisovat jako při jiných formách terapie. U EFT se vám nestane, že byste na terapii museli docházet několik let v kuse a přitom jste se stále cítili mizerně. Obecně vzato stačí jen několik málo setkání k tomu, abychom vaše téma citlivě zpracovali.

EFT můžete použít i vy sami

Jako velký benefit u EFT vnímám to, že s mnohými problémy si můžete pomoci sami doma, aniž byste museli navštěvovat certifikovaného terapeuta. Jde samozřejmě o jednodušší témata (např. nervozita před pracovním pohovorem, fyzická bolest a podobně). Hlubší a složitější téma laik sám obvykle nezpracuje a je tak vhodné zvážit, co zvládnete sami a co je lepší přenechat někomu, kdo prošel EFT výcvikem. Vysvětluji vám, jak to udělat, abyste si sami s pomocí EFT účinně pomohli.

Poté už přecházíme k samotné práci

Ptám se vás, s čím Vám mohu pomoci. Vy obvykle přicházíte s konkrétním tématem (třeba strach z pavouka, úzkosti, …). Pokládám vám pak konkrétní otázky k tématu, abychom zjistili, co se děje, kde je problém, příp. co se ve vašem životě dělo v době, kdy se potíže objevily poprvé a podobně. Zajímá mě, jaké pocity, emoce a vzpomínky se vám k danému tématu pojí.  EFT se hodně věnuje práci s tělem, a tak se vždy ptám, jestli cítíte i něco v těle (bolest, bodání, pálení, …. nebo nějakou konkrétní emoci.

A začínáme ťukat na hranu ruky, na tzv. karate bod. Vytvoříme si spolu úvodní frázi, která co nejpřesněji popíše váš problém. Tady je nesmírně důležité, aby vám fráze takříkajíc seděla do pusy, abyste ji pojmenovali právě tak, jak ji sami vnímáte a nazýváte. Nemá smysl ji „učesávat“, aby dobře zněla a byla slušná, pokud víte, že se ve vás vaří emoce a rádi byste použili drsnější, expresivnější výraz. Nemusíte se přede mnou stydět nazývat věci pravými jmény.

Vždy se snažím vytvořit pro vás bezpečný a důvěrný prostor, kde se můžete zcela otevřít a kde je dovoleno vše. I plakat nebo se zlobit. Mnoho lidí při terapii pláče a já pokaždé říkám, že je to dobře. Dostáváte v tu chvíli možnost vyventilovat bolavé emoce či vzpomínky, které jste možná i několik let drželi pod pokličkou a nedostali možnost je pustit ven. Možná jste měli pocit, že si to před konkrétními lidmi nemůžete dovolit. Ale u mě můžete. Jak já říkám – kapesníky mám a náruč k obejmutí taky.

Ťukám, ťukáš, ťukáme …

Když si tedy vytvoříme EFT frázi, začínám ťukat postupně na všechny EFT body. Je dobré, když po mně frázi opakujete. Dalšími otázkami se vás pak doptávám na související otázky k tématu. Stěžejní místo má při EFT kontrola. Vždycky kontroluju, jak to, co jsme již odťukali, vnímáte po jednom nebo pár dalších kolech. Jestli je téma pro vás stejně silné/bolavé jako na začátku, jestli se nějak změnila emoce nebo místo, kde jste na počátku cítili bolest. Vracím vás zpátky do problematického  příběhu, vedu vás k tomu, abyste si situaci co nejvíce vybavili ve všech emocích, zvucích, barvách, …

Ideální je, když se problém zmírňuje/zlepšuje, ale ač se mi to v terapii v podstatě nikdy nestalo, může se na chvíli i zhoršit nebo přesunout jinam či změnit emoci. Pokud nepohoda (ať už má jakoukoli podobu) přetrvává nebo se přemístila jinam, ťukáme dál a dál, ideálně do momentu, kdy cítíte, že už vlastně nic moc negativního necítíte. Když se vás zeptám „jaké to je teď“ a vy mi řeknete: Je to divný, ale už si tu situaci neumím vybavit/nevzbuzuje ve mně žádné negativní pocity!, je to vlastně skvělá zpráva, protože právě o to se snažíme. Tzv. zneutralizovat to, co vás trápilo, bolelo. Neznamená to, že bolestivá/traumatická události přestane existovat. Samozřejmě budete vždycky vědět, že se stala, ale už ve vás nebude vyvolávat nepříjemné pocity. Ty díky EFT vymizí.

Mnohokrát se při terapii děje, že přijdete s nějakým tématem a až postupem času, jak se do tématu noříme víc a víc, přijdeme na to, že ten problém je jinde (hlouběji) než jste si mysleli. Taky nebývá výjimkou, že jakmile nějaké téma zpracujeme, ruku v ruce s tím se zbavujete i dalších potíží (např. řešíme váš problematický vztah s matkou, konkrétní události, emoce, vzpomínky a když téma dobře zpracujeme, uvědomíte si, že vás ještě jako bonus k tomu třeba přestala bolet hlava).

Vypadá to jednoduše, ale …

Na první pohled se může zdát, že EFT může dělat naprosto kdokoli, že na tom nic není, protože ťukat a přitom opakovat jednu větu zvládne „každý blbec“. Ale nenechte se mýlit.

Jedna věc je naučit se EFT používat mechanicky (znát EFT body a vědět, kam ťukat) a druhá a o to důležitější je část psychologická. Ta už tak jednoduchá není. EFT není jen o ťukání, ale především taky o tom vědět, jak funguje lidská mysl, jak a proč to dělá, že si vytváří problémy. Terapeut musí znát mnoho a mnoho postupů a dalších technik, aby vás dokázal nasměrovat k podstatě vašeho tématu, musí vědět, jak to udělat, abyste se z toho tématu či bolesti uzdravili. Pokládá cílené otázky, používá neurolingvistické programování a tak podobně. Zkrátka těch dílčích krůčků, které je potřeba udělat a v rámci terapie pohlídat, je celá řada. Poklepávání je jen jedna z částí, nikoli jediná.

Někdy se v terapii vracíme v tématu zpátky do minulosti (kde problém vznikl a proč), jindy naopak pracujeme s budoucností a musíme tělo/mysl naučit, jak má v konkrétní situaci reagovat, protože to do té doby neumělo/a nebo nepotřebovalo/a..

Velmi zjednodušeně a v kostce jsem vám tu uvedla, jak EFT pracuje a věřte, že se před terapií nemusíte vůbec ničeho bát. Vše vám v klidu a srozumitelně vysvětlím a společně pak budeme váš problém/vaše téma řešit.

Většinou i po první první terapii (v případě, že je potřeba ji potom znovu zopakovat) klient cítí zlepšení ve svém tématu, pokud ne rovnou jeho odstranění. EFT má tzv. dojezd, to znamená, že ještě pár dní po terapii můžete pozorovat určité změny. Každý samozřejmě na terapii reaguje jinak, někdo se po ní cítí být unavený, někdo naopak plný energie, přechodně se váš problém může i zhoršit, ale po těch pár dnech by mělo dojít ke zlepšení a stabilizaci vaší i vašeho těla. Mějte prosím na paměti, že ačkoli se to tak nezdá, v terapii tělo odvádí obrovský kus práce a zaslouží si tedy oddech a určitou rekonvalescenci. Buďte na sebe hodní a dopřejte si odpočinek.

Monika
Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti.