Když vám EFT nefunguje …

Na metodě EFT je úžasné mimo jiné i to, že její základy se může naučit opravdu každý. S celou řadou potíží si tak můžete pomoci sami, aniž byste museli navštívit certifikovaného terapeuta. Třeba v momentě, kdy vás rozbolí hlava, naštve vás šéf v práci nebo cítíte nervozitu před pracovním pohovorem. Pak většinou stačí pár minut a jako mávnutím kouzelného proutku jste najednou bez jakýchkoli negativních symptomů.

Také se ale mohlo stát, že už jste o EFT slyšeli, použili jej, a přesto máte pocit, že nefungovalo. Je obrovská škoda, když kvůli ne zcela správnému postupu někdo nabyde dojmu, že EFT nepomáhá. Proto se v tomto článku zaměříme na nejčastější důvody, proč EFT  někdy nemá patřičné výsledky. Nejprve si ale pojďme uvést základní postup při použití této metody:

1. Identifikujeme problém

 2. Stanovíme intenzitu problému – na stupnici od 1 do 10 určíme, jak moc problém v tuto chvíli pociťujeme (např. že když pomyslíme na zítřejší pohovor, cítíme nervozitu na stupni číslo 8). Je to náš lidský přibližný odhad, nakolik nás ta která věc zrovna trápí.

3. EFT recept neboli tzv. ťukání na jednotlivé EFT body.

4. Kontrola výsledku – po použití základního EFT receptu (několika kol ťukání) znovu zkontrolujeme svůj problém na stupnici od 1 do 10. Je větší? Menší? Nebo se dokonce úplně změnil? Jestliže intenzita problému na stupnici klesá směrem dolů, je to indikátor toho, že s problémem pracujeme správně. Přechodně se může stát, že se na stupnici problém zvýší, ale většinou se to neděje. Podle toho, jak svůj problém vnímáme po kontrole, pracujeme s ním dál. Náš problém se buď zmenšil, ale ještě zcela nevymizel, a v tom případě použijeme formulaci „zbývající problém“(např. „zbývající bolest hlavy“).

Další možností je, že se problém změní úplně a místo (dle našeho příkladu) bolesti hlavy začneme pociťovat tlak na hrudi. V takovém případě je třeba vytvořit celou frázi znova.

1. CHYBA: Špatná identifikace problému

Spousta začátečníků a laiků dělá chybu hned v počátku – nesprávně zformuluje svůj problém. Při práci s EFT je správná formulace zcela zásadní, protože jen při vhodném pojmenování problému jej můžeme efektivně zpracovat. Chybnými frázemi jsou např.

  • Strach ze zubaře
  • Nízké sebevědomí
  • Stres v práci/z práce

Správná EFT fráze (problém, který chceme řešit) musí mít v představě, když zavřeme oči, začátek a konec. Je to situace, která trvá zpravidla několik vteřin až minut. Představím si např., že mám vejít do kanceláře k šéfovi a jsem nervózní, klepu se, buší mi z toho srdce…) Fráze „nízké sebevědomí“ je chybná, protože nemá začátek a konec. Jak to vypadá, když máte nízké sebevědomí? Čemu konkrétně tak říkáte?

2. CHYBA: Abstraktní podstatná jména

Při formulaci problému si musíme dávat pozor na to, abychom nepoužívali abstraktní podstatná jména. Může to být třeba slovo stres nebo sebevědomí. Každý si pod těmito pojmy představíme něco jiného. Co pro mě KONKRÉTNĚ znamená stres? Jak ho poznám? Jak vím, že jsem ve stresu? Jaká konkrétní představa mě napadá, když pociťuji stres? Právě tato konkrétní představa bude zásadní při práci s EFT. Najděte ji (bude mít začátek a konec). Pravděpodobně v ní sami nějak konkrétně vystupujete. Zavřete oči a tuto situaci si představte. Jak se cítíte v těle? (Bušení srdce, tlak v hlavě, … ) Jakou cítíte emoci? (Strach, bezmoc, … ) Ptejte se: Co se stane hrozného, když…?

3. CHYBA: Nekonkrétní zájmena

Při formulaci správné EFT fráze dáváme pozor také na nekonkrétní zájmena (nikdo, nic, každý, všichni). Věta: „Nikdo mě nemá rád“ není dostatečně konkrétní. Ptáme se: Opravdu nikdo? Kdy konkrétně (s kým) se vám už stalo, že jste měli pocit, že vás nemá rád?  Kdo konkrétně vás nemá/nebude mít rád? A jak se u toho cítíte? Správná fráze bude znít: Lítost, že když odmítnu přijít, Jana mě nebude mít ráda. S tímto tématem poté pracujeme.

4. CHYBA: Nedostatečná kontrola

Kontrola patří mezi nejdůležitější části EFT. Neustále kontrolujeme, jak se mění vnímání a prožívání daného problému či situace po použití několika kol EFT. Po dokončení těchto EFT kol je třeba vyvést sebe (či klienta) z perspektivy, aby se dostal ven ze stále stejného vnímání svého problému, ve kterém jsme byli po dobu ťukání. Po ukončení EFT kola otevřete oči a např.  se podívejte, kolik je hodin, řekněte nahlas své datum narození, … Tímto aktualizujete svou mysl.
Poté zkontrolujte, jak nyní vnímáte svůj problém. Cítím stále „lítost, že když odmítnu přijít, Jana mě nebude mít ráda?“ Cítím něco jiného? Pak podle toho pracuji dál.

Na závěr připomenu, že se závažnějšími a hlubšími tématy je vždy lepší zajít za kvalifikovaným odborníkem. Jsou zkrátka věci, se kterými si laik sám neporadí. Mějte to, prosím, neustále na paměti a nebojte se vyhledat pomoc terapeuta, když cítíte, že dané téma nezvládáte. V lehčích případech ale EFT, je-li použito správně, krásně poslouží.

 

Monika
Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti.