Znáte pocit, kdy jste natolik ponořeni do práce nebo jiné činnosti, že absolutně nevnímáte čas a vaše koncentrace dosahuje svého maxima? Jakoby všechno plynulo samo, pro tuto činnost nevynakládáte žádné zvláštní úsilí a jde vám jako po másle. Psychologie tento stav nazývá FLOW neboli proud, tok či plynutí.
Problematice flow se asi nejvíce věnoval maďarský profesor Mihály Csíkszentmihályi.
Dokonalé koncentrace si můžeme všimnout například u dětí, které si hrají. Dokážou s naprostým zaujetím stavět komín z kostek a na hru se tak soustředí, že i když na ně v tu chvíli zavoláte, vůbec nezareagují a budou stavět dál.
Profesor Csíkszentmihályi vymezil několik jednoduchých bodů, které charakterizují, kdy se nacházíme ve stavu naprosté soustředěnosti, ve stavu flow. Můžete u sebe zpozorovat třeba jen jeden z nich nebo také všechny současně.
1. Koncentrace – v danou chvíli pro vás existuje pouze ta činnost, které se momentálně věnujete. Okolní svět jako by neexistoval.
2. Zkreslené vnímání času – jestliže nás něco SKUTEČNĚ baví a ponoříme se naplno jen a jen do této záliby, pak býváme sami často překvapeni, kolik času jsme u ní strávili. Je to moment, kdy úplně zapomínáme na hodiny.
3. Cíl – víme, CO děláme, PROČ to děláme a že to DOKÁŽEME DOTÁHNOUT DO KONCE.
4. Pocit, že máme situaci pod kontrolou – je vám příjemnější situace, kdy vaříte a jde vám to pěkně od ruky nebo když se vám na zem vysype mouka, vylili jste mléko a zrovna když se snažíte napravit tuto pohromu, ještě navíc cítíte, že se vám v troubě připaluje váš oblíbený koláč?
5. Vnitřní naplnění – činnost, kterou právě vykonáváte vás vnitřně silně uspokojuje. Jestliže jste vynaložili určité úsilí na to, abyste vylezli na skálu a pak si při pohledu na rozlehlou krajinu jen tak pro sebe řeknete:“Tady je to nádherné“, nejspíš se právě nacházíte ve stavu flow. Stejně tak, když se učíte a zničehonic přijdete na kloub věci, která vám dlouho nebyla jasná. „Hurá, konečně tomu rozumím!“ Pak jistě cítíte radost, že ano? A právě to je součástí flow.
6. Rovnováha – úspěch, kterého dosáhneme příliš snadno nás nepotěší tolik jako když jsme o něj museli trošičku bojovat. Naproti tomu, jsme-li vystaveni velké, nereálné výzvě, často pociťujeme zoufalství a frustraci. Do stavu příjemného plynutí se dostáváme, pokud při zadaném úkolu můžeme využít své schopnosti a vědomosti, které jsou pro nás jednoduché a samozřejmé, ale zároveň, když alespoň trošičku překračujeme své vlastní limity a učíme se něco nového (třeba i sami o sobě).
7. Nemáme starost o vlastní já – jako bychom na sebe v danou chvíli zapomněli. Dochází k přesahu nás samotných.
8. Zpětná vazba – okamžitě dostáváme nazpět jasnou informaci, zda tuto konkrétní činnost děláme dobře či nikoli. Stav flow velmi často můžeme prožívat třeba při sportu. Hned víme, jestli situace běží dobře nebo je potřeba něco změnit (chování, polohu těla apod.)
9. Naprosté ponoření se do činnosti, kterou právě vykonáváme – téměř v každé knize o osobním rozvoji se píše, jak důležité je umět být TADY A TEĎ. A ačkoli to pro mnohé může znít jako otřepané klišé, každý, kdo to dokáže, je jistě šťastnější. Zkuste se jít někdy jen tak projít a začněte si uvědomovat, co se děje kolem vás. Slyšíte zpívat ptáky? Šumět stromy? Cítíte, jak nohama našlapujete na kamenitou cestu? Jak vás do tváří chladí jemný vítr? Pak jste TADY A TEĎ. Není to nádhera? V tu chvíli, kdy jste přítomni tady a teď, nepřemýšlíte nad ničím jiným. Nepřemýšlíte nad tím, že vás v pondělí čeká v práci uzávěrka a vy přitom nic nestíháte. Netrápíte se kvůli včerejší hádce s partnerem. Nebojíte se budoucnosti. Když jste tady a teď, skutečně ŽIJETE v přítomnosti. A užít si právě probíhající chvíli, je skvělý pocit, co říkáte?
Pocit flow můžeme zažít např. při milování, sportu, při dětských či počítačových hrách, při rozhovorech se zajímavými lidmi, u sledování filmu a u jakékoli činnosti, která nás mimořádně nadchne a baví.
Jak prožívat stav flow v každodenním životě
Zajímá vás, jak to udělat, abyste byli strženi okamžikem? Abyste jen tak plynuli s tím, co právě děláte?
Dělejte to, co vás opravdu baví
Když se zamyslíme, možná přijdeme na to, že se v životě dost často nutíme do věcí, které nás vlastně nebaví a nijak zvlášť v nich ani nevynikáme. Vymezme si své vlastní hranice, nenechme nikoho, aby nás nutil dělat to, co nechceme. Možná jste pozvaní na večírek a přitom byste si raději užili večer doma o samotě s dobrou knihou a skleničkou vína. Jen do toho!
Vypněte šumy a rušivé elementy
Úkoly si rozložte na dílčí cíle, zjednodušujte a ozvláštňujte
Do stavu plynutí se dostáváme snadno při extrémních, náročných nebo nových činnostech. Někdy jsou ale až příliš složité. Jste už teď znechuceni množstvím práce, kterou musíte co nejdříve dokončit? Rozdělte si ji do menších a přehlednějších celků třeba po 20 minutách. Jakmile se vám podaří úspěšně „zdolat“ jednu část vaší práce, pravděpodobně pocítíte radost a úlevu. Uvědomíte si, že to není tak hrozné, jak jste si mysleli a do dalších částí úkolu se pustíte s mnohem větší chutí a zvládnete je mnohem snáz. Pocit, že všechno plyne tak, jak má, ve vás bude sílit a nakonec zjistíte, že jste zvládli vše, co jste měli v plánu a nebylo to ani tak náročné.