Lída Špačková je lektorka, terapeutka a autorka Terapeutických panenek Lidoll, které, jak sama Lída říká, přináší radost a léčí starosti. Terapeutická panenka totiž může být nejen skvělou společnicí pro vás a vaše děti, ale také pomocnicí, která hojí rány vaší duše…
Lído, jak se ve Vás zrodil nápad vyrábět Terapeutické panenky?
Výroba panenek se váže k mému životu, kdy jsem byla v dětství sexuálně zneužívána. V té době jsem měla svoji panenku, která vypadala hodně podobně, jako naše současné panenky a byla mnohdy mojí jedinou oporou v těžkých chvílích.
V dospělosti, kdy jsem musela řešit následky zneužívání, přišla i myšlenka vytvořit si svoji vlastní panenku. Myslím, že to bylo právě to podvědomé spojení s dětstvím, díky kterému jsem se k panence vrátila i v dospělosti. O panenky je již od začátku velký zájem a tak postupně vyrábíme víc a víc panenek, které tak i ostatním lidem pomáhají se milým a originálním způsobem zbavit starostí a přinášet jim více radosti do života.
K čemu všemu se dají Terapeutické panenky využít? Kde a jak mohou pomáhat?
Panenky jsou primárně určené na práci s vnitřním dítětem. Panenky přizpůsobujeme vzhledu majitele a tím jsou naprosto unikátní a lze je tak využít i jako originální dar.
Panenky lze použít i pro děti. Budou mít k sobě parťáka, kterému se budou moct svěřit a kterého budou mít u sebe při spaní, aby se nemusely po tmě bát.
Naše panenky si objednávají i terapeuti (psychologové, pedagogové, logopedi…), kteří je využívají ve své praxi.
A v neposlední řadě je lze použít i pro práci se seniory trpícími různými formami demence nebo Alzheimerovy choroby.
Jak lze pomocí Terapeutické panenky léčit zraněné vnitřní dítě?
S pomocí Terapeutických panenek se dá výborně pracovat s tzv. zraněným vnitřním dítětem. Vnitřní dítě je část nás samotných, často velmi zraněná a nenaplněná, kterou je potřeba pochopit a uzdravit. Vnitřní dítě představuje pocity, které jste nemohli jako děti vyjádřit. Jsou to vaše strachy, hněv, stud a zoufalství, ale zároveň i radost, nadšení, štěstí a láska. Pro mnoho lidí uzdravení vnitřního dítěte znamená uzdravení jejich psychických problémů a starostí.
Člověk se zdravým vnitřním dítětem je spokojený a charismatický. Naše panenky poskytují ideální způsob, jak s vnitřním dítětem pracovat. Můžeme s ním lépe navázat konkrétní a hmatatelný vztah, namísto toho, aby pro nás byla práce s vnitřním dítětem pouze něčím abstraktním a těžko uchopitelným. Díky tomu si zpracujete vaše vlastní strachy, omezující přesvědčení a emoční bloky, které vám brání žít šťastný a spokojený život.
Panenky vyrábíte spolu s maminkou, a to třeba i na míru konkrétnímu člověku. Máte sama svou Lidušku? Ve kterých chvílích svého života si ji zvete na pomoc?
Ano. Já i mamka máme obě svoji panenku, malou Lidušku. Já mám dokonce i dvě verze. Jednu dospělou, podle toho, jak vypadám nyní a jednu dětskou verzi, podle toho, jak jsem vypadala v dětství. Tu jsem si vyrobila právě kvůli tomu, abych mohla co nejlépe pracovat s následky zneužívání v dětství. Panenku spontánně používám ve chvílích, kdy cítím stesk a smutek a nemůžu přijít na to, čím to je. Prostě panenku jen hladím a objímám. Ideální je s panenkou komunikovat, použít představivost a ptát se panenky (vnitřního dítěte), jestli má vše nebo jestli mu něco chybí atd. Pokud vnitřní dítě třeba cítí smutek a chce obejmout, tak ho prostřednictvím panenky obejmete, pohladíte. Je to jednoduché a zároveň velmi efektivní.
Z čeho jsou panenky vyrobeny a jak dlouho v průměru trvá vyrobit jednu panenku?
Panenky jsou vyrobené ze 100% bavlny a plněné protialergenním rounem. Jsou měkké a příjemné na dotyk. Panenky jsou kompletní – mají uši, “fifinky i pindíky“. Výroba trvá až 15 hodin, jelikož je vše ruční výroba, i obličej je ručně malovaný.
Sama jste lektorkou a terapeutkou, kdy se svými klienty využíváte Terapeutické panenky? Můžete se podělit o nějaký konkrétní příběh, kde panenky před Vašima očima pomohly?
Panenku jsem dosud používala především v rámci individuálních terapií, kdy člověka vedu do dětství a do vzpomínek s pomocí panenky a pak zpracováváme omezující programy.
Jednou jsem s sebou vzala panenku na skupinovou terapii. Řešila se četná sexuální zneužívání a traumata z dětství. Na terapii byl i jeden dospělý muž, který byl v dětství sexuálně zneužívaný a ponižovaný svojí matkou…Vzali jsme panenku chlapce, napůl ji svlékli a položili před tohoto muže. Při pohledu na ní se ihned rozplakal, protože mu začaly vyplouvat vzpomínky z dětství. Ty jsme mohly ihned zpracovat, aby se mu ulevilo. Panenka tehdy sehrála v terapeutickém procesu významnou roli a společně s mamkou jsme si uvědomily, jak velký potenciál naše panenky mají.
Věnujete se metodě RUŠ. Povězte mi, jak tato metoda funguje. Na čem je založená?
Metoda RUŠ je vědomá, logická i poměrně jednoduchá metoda, díky které si člověk zpracuje svoje negativní programy, které mu brání žít spokojený a naplněný život.
Poslední dobou mi více lidí řeklo, že by rádi měli podrobný návod, jak na sobě pracovat. Ideálně v pohodlí domova. Proto jsem sesbírala své několikaleté zkušenosti právě z terapií, z metody RUŠ, našich panenek a vytvořila jsem online terapeutický program (video návody, audio imaginace a relaxace, cvičení a cvičební sešity…). Člověk si díky němu projde celé dětství, porod i prenatální fázi, všechna jednotlivá vývojová období a zpracuje si blokující programy a splní úkoly, které měl v daném vývojovém období naplnit.
Vše je ucelené a srozumitelné, aby se lidé zorientovali a věděli, jaké období je jak ovlivnilo. Společně s panenkami to je skvělý prostředek na zpracování si omezujících programů a zároveň způsob, jak dosáhnout spokojeného a naplněného života.
Co Vás nejvíc baví na Vaší terapeutické praxi?
Na terapiích mě nejvíc baví to, jak se lidem rozzáří oči poté, co ze sebe sundají ty obrovské nánosy problémů a starostí, které je dlouhé roky tížily.