O anorexii a bulimii slyšel asi každý. Existují ale i další, neméně závažné poruchy příjmu potravy. Ortorexie, bigorexie a drunkorexie nejsou sice v povědomí veřejnosti zakotveny tolik jako ty z kraje jmenované, přesto bychom je neměli podceňovat.
Musím se přiznat, že ještě před pár lety jsem o nich já sama neměla ani potuchy. Při pročítání různých internetových stránek jsem ovšem narazila na pojmy ortorexie, bigorexie a drunkorexie. A protože jsem člověk ve své podstatě velmi zvídavý a ráda poznávám nové věci, začala jsem se o tato témata blíže zajímat. Teď bych je ráda přiblížila i vám.
Ortorexie
Ortorexie je závislost na zdravém stravování. Postiženému ovlivňuje život do té míry, že podobně jako u anorexie či bulimie, jsou jeho myšlenky směřovány jen k jídlu, v tomto případě tedy ke zdravé výživě. Přitom se závislost může rozvinout velmi nenápadně. Začnete se zajímat o zdravé stravování a nakupujete v obchodech, které se specializují právě na toto zboží. Jakmile ale překročíte určitou hranici a hlídáte striktně energetické hodnoty všech potravin, odmítáte sníst cokoli, u čeho jste si sami neověřili kvalitu a způsob zpracování surovin, možná se potýkáte s problémem zvaným ortorexie.
Ortorektici si velmi často (bio)potraviny sami pěstují, jelikož nemají důvěru k neověřeným surovinám. Odmítají tak např. večeře u přátel či v restauracích. Zdravá výživa se pro ně stává středobodem jejich světa a to dříve nebo později ovlivní i jejich sociální život, protože ne každý má pro tento životní styl pochopení. Ortorektici své závislosti věnují veškerý čas. Přitom si vůbec nemusí být vědomi toho, že je na jejich počínání cosi nenormálního, nezdravého.
Postupně ze svého jídelníčku vyřazují kategorie potravin, u kterých existuje byť jen potenciální riziko, že obsahují chemické látky. Vyhýbají se sladidlům, konzervantům či regulátorům atp. Ortorexie v mnoha případech může skončit i tragicky – smrtí postiženého, případně se mění v mentální anorexii.
Bigorexie
Bigorexie se ve větší míře dotýká mužů, může však postihnout i ženy. Jedná se o nezdravý náhled na vlastní tělo a jeho proporce. Mnoho bigorektiků bychom našli např. v kulturistice. Tito lidé jsou schopni strávit dlouhé hodiny v posilovně, mohou se na cvičení stát doslova závislými a často zneužívají nejrůznější potravinové doplňky či anabolické steroidy, aby dosáhli podobného vzhledu jako kulturisté. Jejich tělo se jim zdá neforemné, slabé, nedostatečně vyvinuté a pro to, aby docílili změny, jsou ochotni udělat téměř cokoli.
Ptáte-li se, zda existují nějaké predispozice či charakteristické rysy v osobnostech postižených, pak odpovídám, že ano. Velmi často se bigorexie objevuje u jedinců úzkostlivých, těch, kterým se v dětství kamarádi smáli pro jejich tloušťku či u osob s nízkým sebevědomím.
V dospělosti se pak bigorektik po tomto nezpracovaném traumatu o to více snaží držet své tělo pod kontrolou nadměrným cvičením a dosáhnout dokonalého vzhledu. Dojde-li náhodou k vychýlení či nesplnění tréninkového plánu, trpí bigorektik pocity viny a úzkosti až deprese. Snaze o bezchybné vypracované tělo je schopen podřídit celý svůj život.
Kromě zdravotních komplikací zatěžuje postiženého i finanční stránka, jelikož nákup potravinových doplňků, anabolických steroidů či permanentek do fitness centra, není levnou záleitostí.ž
Drunkorexie
A konečně poslední poruchou, kterou zmíním, je tzv. drunkorexie. Představte si situaci, že je pátek ráno a vy víte, že večer vás čeká párty s přáteli. Jistě na tom není nic zvláštního a není důvod se kvůli tomu jakýmkoli způsobem omezovat. Pokud nejste drunkorektik.
Osoby trpící drunkorexií se aktivně snaží omezit či snížit příjem kalorií, které by přijaly v potravě. Činí tak proto, aby si mohly večer dopřát pár skleniček alkoholu a netrpěly výčitkami, že přibraly na váze. Drunkorexie postihuje ve větší míře dívky. Omezování příjmu potravy z důvodu následné konzumace alkoholu může způsobovat problémy s pamětí nebo poruchy soustředění. Do budoucna se mohou u drunkorektiků rozvinout i chronické choroby. Organismus žen se s alkoholem vyrovnává pomaleji než ten mužský, proto se u nich negativní důsledky požití alkoholu objevují většinou dříve než už mužů.
Určitě není nic špatného na tom, když se staráme o své tělo. Můžeme se zdravě stravovat, cvičit a bez obav si občas dát skleničku něčeho dobrého k pití. Ale i zde platí ono známé heslo – všeho s mírou! Nechceme-li se stát obětí některé z těchto novodobých poruch příjmu potravy, měli bychom jej mít neustále na paměti.