Když společnost určuje, že nejsi normální, protože …

Tento týden jsem se u karetního výkladu setkala se ženou, která se mimo jiné ptala i na to, jestli její dcera bude mít nějakého partnera. Dceři je 32 let a naposledy chodila s klukem ve svých 15ti.

Maminka už z toho byla nesvá. Vyprávěla mi, že kdykoli se kolem její dcery točí potenciální nápadník, ona jej vždycky drsně odmítne a ve své podstatě si žádného muže ani nechce pustit k tělu. Všechny vztahy s opačným pohlavím prý udržuje čistě jen na kamarádské úrovni.

Naše konverzace s maminkou plynule přešla k tomu, jestli dcera nemá nějaký blok. Trauma, které by jí svazovalo ruce při seznamování nebo když „hrozí“, že by se k ní nějaký muž fyzicky byť jen přiblížil.

Napadalo ji toho mnoho …

Třeba zažila nějaké sexuální obtěžování a někdo směrem k ní měl nemístné řeči.
Třeba ji, nedej Bože, někdo znásilnil a ona se teď důvěrného vztahu bojí.

Ale to jsou všechno spekulace. Cokoli z toho se mohlo stát a taky tím důvodem mohlo být úplně něco jiného. Třeba jen to, že tato slečna prostě zatím nutně pro život muže nepotřebuje a dokáže být šťastná v obklopení přátel, koníčků, … Pokud ona dotyčná slečna sama necítí, že vnímá svou dlouholetou samotu a sexuální abstinenci jako problém a problém to pro ni není nebo pokud má ještě strach si to tak před sebou pojmenovat, jsou jakékoli intervence zvenčí nebo domněnky zbytečné.

Jak asi musí být těžké …

Klientka mě ale přivedla ještě k jiné myšlence.

Jak snadné je nechat se strhnout k úvahám, že něco/někdo není v pořádku, když věkově či stylem života nezapadá do toho, co je ve společnosti BĚŽNÉ A NORMÁLNÍ. Jak těžké musí být pro všechny ty lidi, kteří nějakým způsobem nesplňují to, v čem dlouhé roky všichni automaticky žijeme, že oni to mají prostě JINAK. Ať už z vlastního rozhodnutí nebo jiných hlubších důvodů. A ty důvody (pro nás, lidi „tam venku“) nejsou vůbec důležité.

Jak vnitřně těžké musí být pro muže nebo ženu, kterým je už dost přes dvacet nebo dost přes třicet a doteď s nikým neměli vztah nebo sex, vypořádat se s tím, že kdyby tohle před někým řekli, budou si na ně někteří ukazovat prstem a říkat: Ta je divná!“, „Ten je divnej!“ Za každou odlišností hledáme podivnost a máme tendence odsuzovat. Přitom nejsme v kůži dotyčného a jeho život povětšinou blíže neznáme.

Ať už roky bez vztahu nebo intimního života žije pod tíhou nějakého traumatu nebo se na vztah prostě a jednoduše necítí, lidem okolo do toho vlastně nic není. A i když to mnohým může připadat zvláštní, vždycky říkám, že my tu nejsme od toho, abychom hodnotili něčí život. Můžeme se ho snažit pochopit, vyslechnout, pokud nás k sobě člověk pustí a bude se chtít svěřit, ale to je asi tak všechno, co můžeme. Nepřísluší nám nic víc.

No a co, pokud někdo dlouho nikoho neměl nebo nikdy s nikým nespal, i když už je třeba ve věku, kdy to všichni ostatní považují za běžné a normální? No a co?! Jeho život, jeho důvody.

Každý má SVŮJ čas, SVŮJ život, SVŮJ důvod

Kdysi jsem na tohle téma četla velmi zajímavý článek a psalo se v něm, že těch, kterým je už dost přes 30 a nemají žádnou sexuální zkušenost s partnerem nebo partnerkou, je v populaci mnohem, mnohem víc si myslíme. To jen my jako společnost jsme nastavili nějaké hranice NORMALITY, a tak se většina těch lidí s tím samozřejmě nechlubí a může se stydět a připadat divně, že ještě neměla sex. Ale víte co? Co je komu vlastně do toho? Pokud to tak něco cítí (nebo se na to JEŠTĚ necítí, ať je bez sexu a partnera klidně do čtyřiceti. A je to tak v pořádku. Každý z nás má úplně jiné životní tempo a i představu, jak bude žít. Někdo má první dítě v 17, někdo do 40 žije u rodičů, někdo zase něco jiného.

Říká se, člověk míní, život mění. Možná jste taky plánovali spoustu věcí jinak než jak se vám v životě potom přihodily. Možná jste chtěli miminko nebo vztah velmi brzy, ale prostě se vám nepoštěstilo a okolnosti vašeho života tomu nenahrávaly. Možná jste zažili něco, kvůli čemu splnění takového vašeho přání nebylo možné. A čas běží. Každý máme nějaký příběh. A něco, v čem jsme tak nějak jiní, „divní“, než ti okolo nás! Ale to neznamená, že se za to musíme stydět, byť ano, společnost nám to svými pravidly a nastaveními tzv. normálu příliš neulehčuje.

Monika
Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti.