Není kartářka jako kartářka: když výklad klienta poškodí

Začátkem letošního roku mi zvonil telefon a na druhém konci se ozvala žena, která po hlase působila velmi nejistě. Omlouvala se, že mě obtěžuje, ale prý na mě dostala kontakt od nějaké mé spokojené klientky a už neví, jak dál, tak se mi rozhodla zavolat.

Začala mi vyprávět, jak jí před časem kamarádi našli na internetu nějakou kartářku a vyhecovali ji k tomu, aby jí zavolala, protože v tu dobu řešila starosti se synem.  A tak paní Jitka kartářce zavolala a ta jí prý během velmi krátkého, asi tříminutového hovoru sdělila tolik negativních, zlých a destruktivních věcí, mimo jiné také to, že paní Jitka brzy zemře a nedočká se tak ani jednoho vnoučete, až z toho dnes má úzkosti, arytmii srdce, stal se jí úraz, nedokáže se na nic soustředit, …

Když mi o tom začala vyprávět, během prvních pár vteřin se rozplakala, klepala se, nemohla ani mluvit. Byla úplně zlomená, a přestože jsme spolu mluvily jen po telefonu, cítila jsem z ní obrovské zoufalství. Zdálo se mi, že by potřebovala spíš terapii než další výklad, ale naprosto rozumím tomu, že v takové situaci člověk potřebuje uklidnění a hledá k němu cestu, kde se dá.

Prý se dlouho odhodlávala mi zavolat, ale už nevěděla, co má dělat a jak se od té prognózy odpoutat, a tak mě požádala o výklad. Chtěla ujištění, uklidnění, že třeba nebude vše tak zlé, jak slyšela od předchozí kartářky.

V žádném případě nechci na nikoho tímto článkem házet špínu. Dovolte mi ale podělit se s vámi o svůj pohled na výklady tohoto typu.

Jak už jsem psala v jiných svých článcích, výklad je pro mě především psychologie, terapie. Snažím se vždy klienta navést na možnosti řešení jeho situace, ukázat ve výkladu různé cesty, případně dávám pouze doporučení, co by vzhledem k tématu bylo dobré udělat, vyřešit, jak lze situaci zlepšit … Chci klientovi pomoci, podpořit ho, nikoli odrovnat ho tak, aby pak nebyl schopný dalšího fungování jako třeba paní Jitka, o které píšu.

Kdo už u mě nějaký výklad měl, ví, že nejsem schopná vyložit karty za 5 minut, dělám si ke každé otázce své rozklady, mnohdy pokládám i doplňující otázky, které mi z výkladu vyplynou. Snažím se, aby klient dostal co nejlepší výklad a aby mu informace, které dostane, co nejvíc pomohly.

Za dobu, co vykládám karty, jsem několikrát dostala nabídku pracovat na nejrůznějších telefonních linkách typu Volejte věštce. Nikdy jsem ji nepřijala, a to především proto, že absolutně nesouzním s tímhle způsobem práce. Tak nějak nevěřím, že během 3 minut telefonického hovoru se dokáže kartářka na někoho plně naladit a předat mu relevantní informace.

Nedokážu si představit, že bych odbavovala jednoho klienta za druhým jako na běžícím páse co 3 minuty a měla pak dobrý pocit z toho, co dělám. Chci jít vždy do hloubky. Až do příběhu, ne jen jednoduše vysypat na člověka informace, ve kterých se často najde každý.

Co je ale ještě zásadnější…

Vraťme se teď zpět k paní Jitce, která byla po karetním výkladu tak rozhozená, že se u ní projevily psychické i fyzické potíže. Protože s lidmi při výkladech nebo terapiích pracuji v podstatě denně, troufám si tvrdit, že aspoň trošku vím, o čem to je a jak moc důležité je, aby se se mnou cítili dobře, aby měli ke mně důvěru. Bez toho bychom nenavázali vztah tak, aby se v něm mohlo otevřít hluboké a někdy i bolavé téma.

Z mého pohledu je vrcholně neprofesionální a hlavně nelidské, aby jakákoli kartářka zahltila mysl klienta informací o tom, že zemře, že ho potká ta a ta tragédie a potom jen tak zavěsila telefon a konec! Žij si tou informací, jak chceš. Mimo to, že dobrá kartářka by podle mého názoru takto nejednala ani kdyby tisíckrát měla z karet pocit, že tam taková informace je. Možná by na něco upozornila, poradila, doporučila, … ale určitě by se stoprocentní jistotou nenasadila někomu takového brouka do hlavy s tím, že je to definitivní a neměnné. Nemůžu si pomoct, ale stále z takového přístupu cítím lhostejnost, nezájem o člověka nebo dokonce i záměr mu ublížit. A to je prostě špatně.

Navíc – není trochu zvláštní, když vám někdo vykládá JENOM samé tragédie? Za dobu mé karetní praxe se mi nikdy nic takového nestalo.

Nikdy nevíme, jaký člověk je, jak reaguje a jak se vyrovnává se stresem, ať už má jakoukoli podobu. Zamyslete se – jak byste se asi cítili, kdyby vám někdo během krátké chviličky naložil na záda takový balvan, který by vás úplně stáhnul ke dnu. Řekl by vám, že brzy zemřete a už vás nic hezkého nečeká. Taková informace je pro psychiku člověka obrovskou zátěží.

Dost možná i když se budete snažit tu informaci vytěsnit a nebrat ji vážně, přistihnete se, že ji máte neustále v hlavě, že vás naprosto paralyzovala a mohou se dostavit úzkosti, deprese nebo jiné zdravotní problémy. Jistě jsou mezi námi i lidé, kteří by situaci nezvládli a mohli by si třeba sáhnout na život.

Není to žádná legrace, a tak asi nikdy nepochopím, jak může někdo vykládat karty právě takto. Čert vem, že tyto (pro mě) pochybné kartářky hází pak špatné světlo na ty, které vykládají opravdu dobře, do hloubky a s citem. Daleko horší je, jaký dopad má takový přístup na psychiku člověka. Kdybych takhle vykládala karty já, nedokázala bych se na sebe podívat do zrcadla.

Vybírejte pečlivě

Kartářky alá Volejte věštce ve mně nevzbuzují důvěru a jejich výklady vůbec neberu vážně. Vždy říkám, že je podle mě mnohem lepší vyhledat kartářku, která na vás bude působit dobře, příjemně, kterou vám např. i doporučil někdo z vašich přátel či známých a zaplatit u ní několik set korun za to, že se vám věnuje třeba hodinu v kuse a vykládá karty lidsky, citlivě a do hloubky, než zavolat do některého z takových pořadů nebo na podobnou linku, kterou jste objevili na internetu a kde s vámi dotyčná hovoří 2 nebo 3 minuty a pak zaplatíte 90 Kč za minutu (plus dlouhý čas před tím než vás k ní vůbec přepojí) a ve výsledku se pořádně nedozvíte nic nebo dokonce jen samá negativa, a to ještě třeba takovým způsobem, jakým je obdržela paní Jitka před tím než mě oslovila a požádala o nový výklad.

Karty jsem jí vyložila. A světe, div se, můj výklad naprosto v ničem nesouhlasil s tím, který dostala od předchozí kartářky.

Jako všechno – terapie i karetní výklady jsou v prvé řadě o lidech. Věřím, že je na světě stále ještě více těch, kteří se jim věnují poctivě, pečlivě, s láskou a se záměrem druhému pomoci a ne naopak. Všem takovým za to ze srdce děkuju!

Monika
Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti.