Vděčnost jako cesta ke šťastnějšímu životu

Častokrát naříkáme, že nemáme to, co bychom chtěli. Všímáme si věcí, které nám chybí, namísto toho, abychom poděkovali za všechno, čeho se nám dostalo. A opravdu toho není málo! Nic v našem životě není samozřejmost. A to, že někoho/něco máme ve svém životě dnes, ještě neznamená, že ho budeme mít i zítra. Jak se říká: Važte si toho, co máte, protože je pozdě vážit si toho, co jste měli. A je to právě vděčnost, která nám do života přitahuje všechno, po čem toužíme.

Zákon přitažlivosti vnímá vděčnost jako jeden z nejsilnějších prostředků pro to, abychom si do života vpustili ještě něco lepšího. A přesně tak, jak chceme. V knize Kouzlo od Rhondy Byrne se píše: Kdo má vděčnost, tomu bude dáno a bude mít ještě víc. Kdo nemá vděčnost, tomu bude odňato i to, co má! S klidným svědomím bych se pod tato slova podepsala.

Už tím, že poděkujete za to, co v životě máte, dáváte najevo, že si uvědomujete své štěstí a všechny ty maličkosti, díky kterým je váš život úžasný! Právě ty maličkosti dělají váš život velkolepým. Opakuji – nic není samozřejmost! Přestože v každodenním spěchu možná nevnímáme, za kolik lidí, věcí nebo situací můžeme být vděční, pravda je, že je spoustu důvodů pro to, na chvíli se zastavit a říct: DĚKUJI!

Možná nemáte v životě přesně to, co si přejete. Možná by vaše situace mohla být lepší. Možná si říkáte, že vděční budete až dostanete to a to! Jenže svou mysl přeprogramujete na další přijímání právě tehdy, když ukážete, že si ceníte toho, co máte už v tuto chvíli. Chtěli byste více peněz než za svou práci dostáváte?

Pravděpodobně na tom ale finančně nejste úplně nejhůř, protože si můžete dovolit nakupovat, platit si bydlení, čas od času si pořídit nové šaty. Na tyto věci (a ještě mnohé jiné) máte dostatek financí. Tak řekněte: „Děkuji za peníze, kterých se mi v životě dostalo!“ Buďte skutečně vděční i za to málo, i když třeba toužíte po tom, mít k dispozici každý měsíc o 20 000 Kč více. Spoustu si toho totiž můžete díky penězům dovolit už nyní. Oceňte to!

Poděkujte za každý nákup, který si můžete dovolit zaplatit, za každou složenku, kterou jste už uhradili, za každý dárek, který pro radost můžete někomu koupit. Vytvořte si z vděčnosti životní program! Pak se vám slova a pocity díků budou do života vkrádat samovolně.

Procvičte se ve své vděčnosti

Existuje řada technik, která nám pomáhá ukotvovat vděčnost ve svém životě. Mám pro vás úkol. Sepište si na papír 10 věcí, za které jste vděční. Poté přidejte i důvod PROČ jste za ně vděční. Každý další den svůj seznam rozšiřte o dalších 10 položek. Nenechte se vyděsit! Zpočátku se vám možná bude zdát, že tolik věcí nikdy nevymyslíte. To je ale omyl. Můžete začít s „velkými věcmi“, které si do svého seznamu pravděpodobně zapíše většina z nás. Může vypadat třeba takto:

Jsem skutečně vděčný za tyto věci ve svém životě:

1) Za své přátele, kteří jsou mi oporou v těžkých časech.
2) Za práci, která mě baví a dodává mi pocit důležitosti.
3) Za mou skvělou rodinu, protože vím, že v každé situaci se na ni mohu spolehnout.
4) Za lásku, kterou denně dostávám a mohu vracet…
A tak dále, a tak dále…

 

Postupně vás budou napadat další a další důvody k vděčnosti. Třeba to, že se na vás ráno na zastávce usmál mladý muž, že vám někdo půjčil deštník, abyste nezmokli… To je přece skvělé! Připisujte nové položky na svůj seznam a každý večer před spaním si je přečtěte. Naladíte se na pozitivní frekvenci a bude se vám lépe spát. Především ale Vesmíru signalizujete, že víte, co máte a jste připraveni přijmout ještě něco dalšího. Radost z toho, co již máte, podporuje a přitahuje další radost. Můžete si zavést svůj deník vděčnosti a tam si pravidelně zaznamenávat vše, za co byste Bohu/Vesmíru nebo někomu ve svém životě poděkovali.
Stejně dobře vám může posloužit i to, když někomu napíšete děkovný dopis! Máte někoho, koho si v životě vážíte? Pomohl vám někdo, když jste se cítili na dně? Napište mu o svých pocitech, poděkujte za všechno, za co vděčnost cítíte. Pak klidně dopis odešlete! Potěší nejen vás, ale i toho, komu jej adresujete!
Někdy k vyjádření díků stačí i taková maličkost jako je smska či krátký telefonát. Poměrně často svým milovaným během dne píšu, co pro mě znamenají a jak jsem vděčná, že je mohu mít ve svém životě. Slovo DĚKUJI vyslovuji dnes už přirozeně mnohokrát za den!
Takže – za co jste dnes vděční právě Vy?

 

Monika
Jsem terapeut energetické psychologie & EFT, kouč a kartářka. Prostřednictvím EFT terapií i výkladů karet nahlížím s láskou a úctou do lidských příběhů a provázím a podporuji své klienty na jejich cestě ke zdraví, štěstí i úspěchu, na cestě zpět k sobě sama. Věřím, že sny se plní...když jim uvěříte a jdete jim naproti.